Burger kontra kebab. Co króluje obecnie w street foodzie?

Większość z nas żyje w ciągłym biegu, ma mnóstwo obowiązków i zobowiązań, przez co bywają dni, że brakuje nam czasu nawet na to, żeby przyrządzić sobie zdrowy i pożywny posiłek. I właśnie w takich momentach doceniamy popularne w ostatnim czasie street foody. Moda na nie przyszła do nas z zagranicy, gdzie od lat króluje jedzenie uliczne. Po co chętniej sięgamy w tego typu punktach – po kebab czy burger?

Szybkie jedzenie, czyli kebab z ulicy

Choć zarówno kebab, jak i burger są często kupowanym jedzeniem typu fast food, to jednak pojedynek ten wygrywa kebab. Będąc na wakacjach nad polskim morzem, znajdziemy całe mnóstwo stoisk, w których serwowane są kebaby w różnych wersjach. Do wyboru jest rodzaj mięsa, sosy oraz to, czy będzie on zawinięty w specjalnym placku, czy też zawartość znajdzie się w bułce.

Jeden i drugi wariant jest smaczny, dlatego warto spróbować obydwóch opcji, aby wybrać to, co bardziej odpowiada naszym kubkom smakowym. Warto dodać, że dzięki możliwości mieszania mięs i sosów, możemy stworzyć swoją własną wersję kebaba. Czy takie jedzenie jest zdrowe? Z różnych względów nie powinniśmy jeść kebabów codziennie, ale jeżeli pozwolimy sobie na nie raz na jakiś czas, to nie musimy robić siebie z tego powodu wyrzutów sumienia. Bo w końcu kebab, to też solidna porcja warzyw, która dostarcza do organizmu cenne witaminy i składniki odżywcze. Jeżeli nie lubimy lub nie jemy mięsa, wówczas możemy zamówić sobie wersję wegetariańską, która będzie zawierała jeszcze więcej kolorowych, sezonowych warzyw.

Wariacje na temat burgerów

Kiedyś burgery kojarzyły się z żywnością nie najwyższych lotów, ale czasy te dawno mamy za sobą. Obecnie burgera możemy zamówić nawet w ekskluzywnej restauracji. I nie będzie to zwykła bułka z kotletem i dodatkami, jakie przychodzą nam na myśl, kiedy mówimy o burgerach. Przeglądając menu możemy zostać zaskoczeni, kiedy zobaczymy opis burgera z owocem mango, kozim serem czy krewetkami. A zatem burger to nie tylko znana wszystkim klasyka, ale także nowoczesne wariacje na jego temat, które z pewnością warto wypróbować i porównać czy są lepsze od pierwotnej wersji, czy też tradycyjne wydanie zdecydowanie wygrywa i nic nie jest w stanie go przebić. Pewnie ile osób, tyle opinii. Ale nie zmienia to faktu, że burgery cieszą się w naszym kraju dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, żeby miało coś się w tym temacie zmienić. Jednym słowem burgery w street foodzie będą królowały jeszcze długo!

Higiena w street foodach

Niezależnie, czy jest to street food, czy ekskluzywna restauracja, to przepisy odnośnie higieny i wymogi sanepidu są takie same. A to oznacza, że jeżeli podajemy swoje burgery i kebaby na talerzach, ze sztućcami, to niezbędna będzie nam zmywarka gastronomiczna np. zmywarka kapturowa. Choć w wielu punktach wykorzystywane są jednorazowe tacki, noże i widelce. Ale jak wiadomo nie w każdym miejscu, takie rozwiązanie się sprawdzi. W food truckach, w których głównie możemy kupić kebaby i burgery jak najbardziej tak. W sprzedaży są już ekologiczne naczynia jednorazowego użytku, i właśnie takie powinniśmy zamawiać, żeby na nich podawać klientom swoje specjały…