Czyszczenie i dezynfekcja w przemyśle spożywczym – co wziąć pod uwagę?

Optymalna higiena jest oczywiście niezwykle ważna dla firm zajmujących się żywnością. Dobry system czyszczenia przemysłowego, czy zmywarka gastronomiczna w istotny sposób przyczynia się do osiągnięcia tego celu. Chcesz kupić taki system? Następnie zacznij od sprawdzenia opcji, która będzie idealna dla Ciebie. Dla każdej firmy dostępny jest odpowiedni system czyszczenia przemysłowego, zapewniający skuteczne czyszczenie i/lub dezynfekcję. Aby określić, który system jest najlepszy dla Twojej firmy, najpierw musisz zrozumieć swoją konkretną sytuację. Odpowiedzi na poniższe pytania dadzą Ci przydatne informacje na ten temat.

Zorientuj się, który system czyszczenia przemysłowego będzie dla Ciebie odpowiedni

Dokładna orientacja jest pierwszym etapem procesu zakupu przemysłowego systemu czyszczenia. W tej fazie powinieneś zadać sobie kilka następujących pytań.

Jakie obszary należy posprzątać?

Określ, ile obszarów roboczych należy posprzątać i jakiego rodzaju są to obszary robocze. Czy są to tylko obszary produkcyjne, czy też obejmują na przykład doki załadunkowe i powierzchnie magazynowe? Jak duże są te obszary? Czy wszystkie obszary można czyścić w ten sam sposób, czy też potrzebne są różne metody czyszczenia? Jak na przykład przemysłowe zmywarki do naczyń, czy urządzenia do mycia i dezynfekcji.

Z jakimi pokarmami pracujesz?

Produkty, z którymi pracujesz, określają rodzaj i ilość zabrudzeń, z którymi musisz się zmagać w swoim miejscu pracy. Na przykład, czy masz do czynienia z białkami, tłuszczami i/lub pozostałościami krwi? Czy brud jest lekki, czy naprawdę trudny do zmycia? Rodzaj żywności, z którą pracujesz, określa również, czy musisz dezynfekować miejsca pracy i sprzęt.

Jak wygląda proces produkcji żywności?

Czy Twoja firma działa 24/7? A może produkcja odbywa się tylko w ciągu dnia? Ile czasu możesz poświęcić na sprzątanie? Jak często należy sprzątać? Czy jest to konieczne po każdej partii produkcyjnej, czy wystarczy raz dziennie?

Jak czyścisz miejsca pracy?

Pracownicy będą musieli zostać wysłani do procesu czyszczenia. Czy masz do dyspozycji własny personel sprzątający? A może wolisz zlecić proces na zewnątrz i sprowadzić zewnętrzną siłę roboczą?

Jakie udogodnienia masz na swoim terenie?

Czyszczenie oczywiście wymaga wody. Gdzie znajdują się punkty poboru wody na Twoim terenie? Czy masz miejsce, w którym możesz umieścić pompę i przechowywać profesjonalne chemikalia, jeśli zdecydujesz się na scentralizowany system czyszczenia?

Czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń spożywczych i sprzętu spożywczego

Wszystkie przedmioty, które mają kontakt z żywnością, muszą być skutecznie oczyszczone i zdezynfekowane. Jest to 4-etapowy proces, który usuwa odpady żywnościowe, brud, tłuszcz i niszczy patogeny chorób przenoszonych przez żywność. Te procedury należy stosować, aby zapewnić utrzymanie pomieszczeń i sprzętu w czystości i stanie sanitarnym. Firmy spożywcze mogą stosować kombinację procedur i metod, aby spełnić najwyższe wymagania sanitarne.

Krok 1 – Przygotowanie

  • Usuń luźne zabrudzenia i resztki jedzenia.
  • Spłucz powierzchnię ciepłą wodą pitną.

Krok 2 – Czyszczenie

  • Umyj powierzchnię gorącą wodą (60 °C) i detergentem.
  • Spłucz czystą wodą pitną.

Krok 3 – Odkażanie (etap zabijania bakterii)

  • Użyj bardzo gorącej czystej wody pitnej (75°C) przez co najmniej 2 minuty.
  • Zastosuj środek dezynfekujący zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Krok 4 – suszenie powietrzem

Pozostaw ławki, lady i sprzęt do wyschnięcia na powietrzu. Jednak najbardziej higienicznym sposobem suszenia sprzętu jest suszarka profesjonalna.

Sprzątanie zajmuje czas i kosztuje

Dzięki odpowiedniemu systemowi czyszczenia przemysłowego i planowaniu dobrze zaprojektowane i zorganizowane firmy spożywcze mogą skrócić czas wymagany na dokładne czyszczenie. Zapoznaj się z niektórymi naszymi wskazówkami dotyczącymi sprzątania:

  • Wszystkie przedmioty należy przechowywać poza podłogą. Zapewnienie odstępu od podłogi zapewnia dużo miejsca do czyszczenia pod półkami i sprzętem.
  • Podejmuj się regularnej konserwacji, na przykład wypełniania dziur i wymiany uszkodzonych płytek.
  • W lokalu gastronomicznym przechowuj tylko to, czego potrzebujesz.
  • Wdrażaj i wyświetlaj harmonogram sprzątania, aby wszyscy pracownicy znali swoje obowiązki w zakresie sprzątania.
  • Trzymaj drewno poza kuchnią. Drewno pochłania wilgoć, stanowi pożywkę dla patogenów chorób przenoszonych przez żywność i nie jest łatwe do czyszczenia i dezynfekcji.
  • Wytrzyj naczynia i powierzchnie ręcznikami papierowymi. Ściereczki do naczyń (ściereczki kuchenne) mogą rozprzestrzeniać bakterie.
  • Do spłukiwania sprzętu i powierzchni należy używać węża niskociśnieniowego o dużej objętości. Węże wysokociśnieniowe mogą rozpryskiwać i rozpylać brud na powierzchnię i tworzyć aerozole, które mogą zawierać i rozprzestrzeniać patogeny.