Jak czyścić meble stalowe do gastronomii?

Niezbędnym wyposażeniem każdej profesjonalnej kuchni są meble gastronomiczne. Są to produkty najwyższej jakości wykonane ze stali nierdzewnej gwarantującej wyjątkową trwałość i funkcjonalność. Wszechstronne wykorzystanie, spełnienie wszelkich wymagań dotyczących standardów higieny oraz atrakcyjny design z pewnością są ich doskonałymi atutami. Jak zatem je czyścić, aby utrzymać świetny wygląd na długo?

Pielęgnacja mebli kuchennych ze stali

Powierzchnia mebli ze stali nierdzewnej jest gładka i lśniąca. Nie w niej żadnych mikroporów ani pęknięć, co sprawia, że jest dość łatwą w czyszczeniu. Mimo to o stal nierdzewną  także trzeba dbać, zwłaszcza jeśli chcemy, aby taki sprzęt posłużył nam w kuchni jak najdłużej. Powierzchnie wykonane ze stali nierdzewnej trzeba regularnie przecierać szmatką z miękkiego materiału zwilżoną mieszanką wody i odpowiedniego detergentu przeznaczonego do pielęgnacji stali.

Czyszczenie przy użyciu silniejszych środków chemicznych czy próbę nowego, dotychczas nie stosowanego zaczynajmy w miejscu mało widocznym, upewniając się, że na sprzęcie kuchennym nie zajdzie niepożądana reakcja.  Bardzo ważne, aby unikać drucianych szczotek i myjek lub wełny stalowej, która mogłaby uszkodzić powierzchnię.

Ochrona przed uszkodzeniami i zabrudzeniem

Domieszka metali, takich jak chrom czy nikiel do stali nierdzewnej zmienia jej skład i tworzy mikroskopijną powłokę na powierzchni chroniącą przed korozją. Mogą się jednak zdarzyć rzeczy, które spowodują uszkodzenie warstwy ochronnej, dlatego nie powinniśmy używać do czyszczenia mebli i sprzętów narzędzi, które mogą zadrapać powierzchnię. Oprócz mechanicznego uszkodzenia na stal nierdzewną źle wpływają również związki chloru, które obecne są w wodzie, żywności, soli kuchennej, a zwłaszcza w przemysłowych środkach czystości. Preparaty przeznaczone do czyszczenia stali nierdzewnej nie tylko czyszczą i nadają połysk, ale również pomagają wzmocnić warstwę ochronną. Meble stalowe należy czyścić zgodnie z liniami wykończenia. Jest to szczególnie ważne podczas używania produktu bardziej ściernego od ścierki lub zmywaka.

Preparaty do czyszczenia stali nierdzewnej

Profesjonalne środki czyszczące przeznaczone do gastronomii skutecznie usuwają zabrudzenia i przeciwdziałają rozwojowi bakterii i grzybów. Ich składy zostały skomponowane z myślą o bezpieczeństwie i higienie wymaganych w kuchniach lokali gastronomicznych. Środki takie mają wąskie, konkretne przeznaczenie. Nie stosuje się jednego, wielofunkcyjnego preparatu.

Do pielęgnacji sprzętów kuchennych ze stali nierdzewnej nie powinno się używać środków czystości pochodzących z niesprawdzonego źródła. Zbyt silne substancje czyszczące wchodzą w reakcję chemiczną z metalem, co może trwale uszkodzić powierzchnię sprzętów. Mogą również spowodować pojawienie się nieestetycznych plam oksydacyjnych. Preparaty zawierające chlor, kwas solny i podobne substancje należy stosować możliwie rzadko, a najlepiej wogóle. Natomiast wskazane jest używanie środków chemicznych z chemikaliami alkalicznymi, alkalicznymi chlorowanymi lub niechlorowanymi. W przypadku środków na bazie cytrusów, wybielaczy i środków odkamieniających, po zakończeniu należy powierzchnię staranne spłukać.

Konserwacja sprzętu kuchennego

Jednymi z najtrudniejszych zanieczyszczeń w kuchniach są przypalony tłuszcz z piekarnika czy grilla. W takich przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem będzie preparat o bardzo silnym działaniu, który usuwa zapieczony tłuszcz i brud z powierzchni odpornych na alkalia. Ze względu na zastosowane składniki należy pamiętać, że preparat należy stosować na zimne piekarniki i ruszta. Przy myciu i czyszczeniu w pomieszczeniach kuchennych należy wspomnieć także o piecach konwekcyjno-parowych. W takim zastosowaniu sprawdzi się doskonale alkaliczny preparat o bardzo silnym działaniu, do usuwania brudu i zapieczonego tłuszczu oraz zadymień z piecy konwekcyjno-parowych i wędzarni.

Urządzenia gastronomiczne służące do zmywania takie jak zmywarka kapturowa, podblatowa i wiele innych często są wykonane ze stali nierdzewnej. Ale tu również stosujemy odpowiednie produkty do zastosowania w zmywarkach profesjonalnych. Kluczowe jest, aby wnętrze zmywarki okresowo odkamieniać preparatami do usuwania kamienia wodnego.