Jak dbać o szkło gastronomiczne?

Dobre szkło gastronomiczne ma swoją cenę dlatego warto trzymać je jak najdłużej w dobrym stanie. Technologie dostępne w restauracjach mocno się zmieniły na przełomie ostatnich lat, jak wpłynęło to na trwałość i szklanych naczyń?

Czynniki wpływające na degradację szkła

Istnieje wiele różnych rodzajów szkła. Różnią się one od siebie właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Szkło jest podatne na zarysowania, co prawda im lepszej jakości szkło, tym skuteczniej się im opiera. Jednak w konfrontacji z niektórymi elementami, np. diamentami w pierścionkach, nawet najlepszej jakości szkło ulegnie zarysowaniu. Szkło pozostawione na świetle słonecznym po pewnym czasie ulegnie zmatowieniu. Nie jest to proces natychmiastowy, ale może pojawić w restauracjach ze stolikami na zewnątrz lokalu. We wnętrzu ilość promieniowania ultrafioletowego, odpowiadająca za matowienie, jest zbyt mała by można było zauważyć ten proces.

Dodatkowo problematyczne mycie szklanych naczyń. Twarda woda może degradować szkło i osadzać kamień na ściankach, natomiast detergenty mogą wejść wejść w reakcję ze szkłem, a przyrządy do czyszczenia rysować powierzchnię. Duża różnica temperatur może spowodować pęknięcie szkła, podobnie jak przeraźliwy operowy pisk o częstotliwości rezonującej lub harmonicznej względem szkła. Jak widać problemów jest wiele, czy da się więc całkowicie uchronić szkło przed niebezpieczeństwami?

Jak zminimalizować ryzyko?

Zdarzeń losowych nie da się uniknąć, jednak zachowując odpowiednią ostrożność może zminimalizować resztę czynników. Nie zostawiajmy szkła na otwartej przestrzeni. Podczas nalewania płynów o skrajnej temperaturze najpierw przyzwyczaimy do niej kieliszek, poprzez przepłukanie wodą o odpowiedniej temperaturze lub powolnym nalewaniu substancji. Na pękanie pod wpływem dźwięku są podatne są jedynie naczynia z kryształu. Zdarza się to bardzo rzadko, ale w przypadku obsługiwania występu muzycznego lub koncertu, lepiej nie stawiać zastawy w pobliżu głośników. Niestety gdy na kieliszku pojawią się rysy, jest on praktycznie bezużyteczny a nawet niebezpieczny. Struktura szkła z drobną niedoskonałością jest znacznie mniej stabilna i może stanowić zagrożenie dla klientów. Nie warto więc bawić się w maskowanie rys, choć na rynku są do tego dostępne środki.

Jak myć szkło?

Wiele opinii mówi o tym, że szkło powinno się myć ręcznie. Takie przekonanie pojawiło się w erze wczesnych zmywarek i pozostało do dziś. Niemniej jest ono błędne. Współczesne zmywarki gastronomiczne do szkła doskonale radzą sobie z jego myciem, bez uszkadzania naczyń i pogarszania ich wyglądu.

Kluczem do zachowania naczyń szklanych w dobrej kondycji jest po pierwsze kupno odpowiedniej zmywarki, a po drugie odpowiednie dbanie o nią. Niezbędne będą w tym przypadku środki zmiękczające wodę oraz odpowiednie detergenty. Warto też zainwestować w moduł GIO do zmywarek gastronomicznych do mycia szkła. Jest to dodatkowa opcja, dzięki płukaniu wodą osmotycznie czystą nie ma potrzeby polerowania szkła, gdyż nie będzie zacieków, a przez to oszczędza się szkło – powstaje mniej stłuczeń.

Detergenty do mycia szkła są znacznie delikatniejsze niż do mycia innych rodzajów naczyń. Wybierając środki zmiękczające wodę przeprowadź najpierw test twardość wody z Twojego przyłącza. Wykonuje się go przy użyciu wskaźników papierowych. Podobnie jak papierek lakmusowy pokazuje pH, tester paskowy do twardości wody podpowie nam w jakim stopniu musimy wodę zmiękczyć. Dodatkowo sprawdź na jaką twardość wody jest ustawiona Twoja zmywarka, ponieważ liczy się nie tyle typ środka zmiękczającego, co jego dawkowanie.

Unikaj środków zmiękczających typu 2w1, 3w1, są one przeznaczone do ogólnego stosowania, które nie sprawdzi się w przypadku szkła.

Ostatecznie warto wspomnieć, że w specjalnie dedykowanych zmywarkach gastronomicznych do szkła, szansa stłuczenia naczyń jest o wiele mniejsza niż podczas zmywania ręcznego. Współczesna technologia zdecydowanie pozwala na mechaniczne mycie prawie wszystkich naczyń. Prawie, ponieważ wyjątek mogą stanowić te ręcznie malowane. W ich przypadku zalecane jest mycie ręczne, we wszystkich innych sprawdzi się zmywarka.