Jak otworzyć restaurację bez pieniędzy?

Pasjonujesz się gastronomią, chcesz założyć własny biznes i otworzyć własną restaurację, ale… nie masz wkładu własnego? Wygląda to oczywiście na skomplikowane, ale nie na niemożliwe. Prawdopodobnie będziesz musiał odkopać swoje pokłady pomysłowości i waleczności. Będziesz musiał starać się mocniej niż inni oraz zbudować solidny i ekscytujący projekt. Oczywiście zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich klientów i potencjalnych inwestorów. W tym artykule znajdziesz wszystkie nasze porady dotyczące otwierania restauracji bez pieniędzy. Dowiedz się w szczególności, na jakie dźwignie finansowe możesz liczyć i jak dobry biznesplan może wszystko zmienić.

Otwarcie restauracji bez pieniędzy, czy to możliwe?

Czy na pewno nie masz wkładu? Rzeczywiście, lepiej być całkowicie przejrzystym w tej kwestii. Bo jeśli poprosisz o pożyczkę bankową bez wkładu własnego, ryzykujesz stawienie czoła murowi. Banki (i ogólnie inwestorzy) doceniają to, że wkładasz rękę do kieszeni i inwestujesz swoje pieniądze, nawet jeśli wkład jest niewielki. To rzeczywiście namacalny dowód motywacji i zaangażowania w projekt.

Jednak jeśli faktycznie nie masz nawet złotówki, którą mógłbyś przeznaczyć na przyszły biznes, sprawy będą trudne… ale nie niemożliwe.

Otwarcie restauracji bez wkładu własnego — trudne, ale nie niemożliwe

Początkowa inwestycja wymagana do otwarcia restauracji może być znaczna:

Nie wspominając o marketingu i komunikacji, które będziesz musiał wprowadzić, aby zbudować i utrzymać swoich klientów. Ponieważ w rzeczywistości, nawet jeśli oferujesz najlepszą zapiekankę z makaronem truflowym w swoim mieście, nie jest ona interesująca i nie przyniesie Ci wiele, jeśli nikt o tym nie wie.

Znaczenie wkładu związane ze znaczeniem restauracji, którą chcesz otworzyć

Chociaż finansowanie bankowe jest możliwe, banki niemal systematycznie wymagają wkładu. Jednak nie wszystko stracone.

W przypadku małej restauracji początkowa inwestycja jest ograniczona i dlatego niekoniecznie wymaga dużego wkładu. Nie zapominając, że istnieją rozwiązania, które pozwalają budować Twoje gniazdko krok po kroku. Punkt, który omówimy w dalszej części tego artykułu…

Z drugiej strony, bez początkowego wkładu, zapomnij o wykwintnej restauracji znajdującej się w najbardziej znanej dzielnicy, urządzonej przez projektantów i serwującej ultra-wyszukane dania z drogich surowców.

Jeśli to jest Twoje marzenie, zawsze możesz je zrealizować później. Gdy już założysz, bez wkładu, skromniejszą restaurację, która sprawdzi się i pozwoli Ci stanowić kapitał startowy na kolejny biznes. Pomoże to w ten sposób również zainteresować potencjalnych inwestorów, ukaże to też Twoją zdolności do prowadzenia restauracji.

Jakie są alternatywy dla kredytów bankowych?

Możliwych jest kilka metod finansowania, gdy chcesz otworzyć restaurację bez pieniędzy.

Myśli się przede wszystkim o zbiórkach. Za tym kryje się zbiórka pieniędzy od bliskich przyjaciół i rodziny. W takim przypadku możliwych jest kilka opcji:

  • darowizna,
  • nieoprocentowana pożyczka,
  • pożyczka z odsetkami,
  • nabycie udziałów w firmie.

Inne możliwe źródło finansowania — zbiórka społecznościowa

Finansowanie społecznościowe pozwala na zbieranie darowizn (od krewnych lub nieznajomych, którzy wierzą w Twój projekt), rozważ przekazanie „kontr-darowizny” – najczęściej prezentu związanego z działalnością, np. butelki wina oferowanej podczas obiadu w Twojej restauracji, rabat na menu lub, dla najbardziej hojnych darczyńców, darmową kolację degustacyjną.

Finansowanie społecznościowe jest szczególnie interesujące, ponieważ nie tylko pozwala zgromadzić wkład, ale także sprawić, by ludzie rozmawiali o Twoim projekcie.