Jaki ekspres wybrać do restauracji?

Kawa jest chyba ulubionym nałogiem ludzkości od zarania dziejów. Trudno sobie wyobrazić poranek bez filiżanki smacznej kawy. Włączenie ekspresu jest jedną z pierwszych czynności, jakie wykonujemy po przebudzeniu. Nic więc dziwnego, że ekspres do kawy jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej restauracji i kawiarni. Jednak wybór odpowiedniego ekspresu, może przysporzyć wielu problemów. Otwierasz restaurację lub kawiarnię i nie wiesz, jaki ekspres wybrać? A może Twój stary ekspres jest mało wydajny i chciałbyś zamienić go na lepszy model? Jeśli Ty też przejrzałeś już wiele ofert i czujesz się skołowany, to ten wpis jest dla Ciebie! 

Dobra kawa w restauracji – nie tylko ekspres ma znaczenie.

Kawa towarzyszy nam od setek lat. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Jednak, by jej picie sprawiało przyjemność, musi być dobrej jakości. Sam ekspres gastronomiczny to za mało, aby mówić o dobrej kawie. Powszechnie uważa się Arabicę, czyli kawę arabską, za najlepszy gatunek. Alternatywą jest odmiana Robusta, bardziej gorzka i z większą zawartością kofeiny. Jest też znacznie tańsza, więc często stosuje się ją jako wypełniacz w kawach niższej jakości. Niemniej, należy pamiętać, że nie tylko gatunek kawy wpływa na jakość i smak. Znaczenie mają również proces fermentacji oraz sposób i długość palenia ziaren. Zyskujemy wtedy charakterystyczny posmak kawy, goryczkę i aromat. Nie zapominajmy też o roli, jaką odgrywa region, z którego konkretne ziarna kawy są zbierane – wilgotność powietrza, temperatura czy skład gleby, mają niebagatelny wpływ na jej nuty smakowe, jakość oraz unikatowość. Obecnie najdroższą kawę produkuje się w Jemenie. Światowym liderem produkcji kawy jest Brazylia, nieco dalej są Kolumbia i Indonezja.

Jak dbać o ekspres – ważna rola odkamieniania ekspresu.

Jeśli chcemy raczyć naszych gości doskonałą kawą, musimy pamiętać o konserwacji ekspresu gastronomicznego. Zaniedbanie może prowadzić nie tylko do pogorszenia jakości świadczonych usług, ale także do awarii ekspresu. Jego wnętrze wypełniają cienkie przewody, które łatwo mogą się zatkać. Wtedy już tylko profesjonalny serwis będzie w stanie uratować urządzenie. Nie będzie to jednak mały wydatek, a i gościom naszej restauracji lub kawiarni nie pokażemy się od najlepszej strony. 

Przed tymi niedogodnościami uchroni nas tylko regularna konserwacja ekspresu gastronomicznego. Jej najważniejszym punktem jest konsekwentne odkamienianie ekspresu. Wystarczy wybrać odpowiedni środek czyszczący, najczęściej są to płyny lub tabletki do odkamieniania. Tworzymy z nich roztwór z wodą i wlewamy do pojemnika na wodę. Większość ekspresów posiada program odkamieniania, wystarczy więc wcisnąć odpowiedni przycisk i czekać na zakończenie procedury – najlepiej robić to odpowiednio wcześniej przed otwarciem kawiarni lub niezwłocznie po zamknięciu, gdyż proces odkamieniania ekspresu może potrwać. Nie wolno też zapomnieć o wyjęciu filtra ze zbiornika na wodę, gdyż mogłyby zostać na nim resztki odkamieniacza i zaburzyć smak kilku kolejnych kaw

Częstotliwość odkamieniania ekspresu  jest uzależniona od tego, czy używamy filtrów do wody, a przede wszystkim od twardości wody w regionie, w którym mieści się nasza restauracja. Można to sprawdzić w bardzo łatwy sposób – kupując specjalne paski testowe. Można też skontaktować się z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągowym.

Jaki ekspres do restauracji? – Najlepsze ekspresy gastronomiczne.

Rynek oferuje setki ekspresów gastronomicznych, kusząc potencjalnych nabywców wyszukanymi technologiami, mnogością dodatkowych funkcji czy nowoczesnym designem. Wiem, jak ciężko się w tym odnaleźć i podjąć właściwą decyzję. Oto kilka wskazówek restauratora, które na pewno się przydadzą. 

Po pierwsze – wydajność – ekspres gastronomiczny powinien dawać możliwość zaparzenia przynajmniej trzech kaw jednocześnie. Przy dużym ruchu, mniejszy ekspres sobie nie poradzi, a nasi klienci będą zmuszeni długo czekać na kawę.

Po drugie –  bezpośrednie przyłączenie do sieci lub przynajmniej duży pojemnik na wodę. Bezustanne napełnianie małego zbiornika jest czasochłonne i bardzo niepraktyczne.
Po trzecie – elementy, które codziennie trzeba myć, powinny nadawać się do czyszczenia w zmywarce gastronomicznej. Zaoszczędzi nam to czasu przy sprzątaniu kawiarni po ciężkim dniu.