Kuchnia molekularna – co to jest i jak wykorzystywać ją w kuchni lokalu?

Zaskoczeniem dla wielu osób jest to, że początków kuchni molekularnej można doszukiwać się już na przełomie XVIII i XIX wieku. Wówczas po raz pierwszy powstała potrawa zgodna z fizjologią kuchni molekularnej. Jeżeli kuchnia ta wciąż jest dla Ciebie obca, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Czym jest kuchnia molekularna?

Kuchnia molekularna przypomina nieco doświadczenia fizyczne lub chemiczne. Doświadczeni kucharze przy użyciu ciekłego azotu i niskiej temperatury tworzą wyjątkowe potrawy, wręcz prawdziwe dzieła sztuki. Kuchnia ta jest więc połączeniem nauki i gastronomii. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że zamrożone produkty poszczególnych dań nadal zachowują swój aromat i smak. Należy mieć na uwadze to, że kuchnia ta jest lekka i dietetyczna. Wykorzystuje się w niej małe ilości tłuszczu. Szkoda tylko, że przygotowywanie potraw tą metodą jest tak długotrwałe. Ponadto proces ten wymaga ogromnej wprawy i wiedzy. Wystarczy jedna kropla za dużo lub za mało, aby popsuć smak przygotowywanego dania.

Co jeszcze warto wiedzieć o kuchni molekularnej?

W kuchni molekularnej nie wykorzystuje się gotowych półproduktów, ani też sztucznych dodatków. Główny nacisk kładzie się na wiedzę naukową. Wykorzystuje się właściwości chemiczne i fizyczne produktów, a także dodatki, które są bezpieczne i neutralne w smaku. Do przygotowywania dań wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia oraz narzędzia, przez co kuchnia przypomina prawdziwe laboratorium. Przy użyciu laserów i tak zwanych pieców konwekcyjnych kucharze mają możliwość osiągnięcia nietypowych i oryginalnych form. Za przykład posłużyć tu może kawior zrobiony z różnych produktów. Powstaje on w wyniku dodania do wywaru alginianu sodowego, a następnie zanurzania całego dania w roztworze chlorku wapnia. Tak właśnie powstają specyficzne kulki. Przypominają kawior, ponieważ na zewnątrz są twarde, a w środku miękkie. W dodatku zapewniają konsumentom niezapomniane doznania kulinarne.

Kuchnia molekularna w Polsce

W Polsce jest zaledwie kilku znanych kucharzy, którzy zajmują się kuchnią molekularną. Wśród nich są przede wszystkim Wojciech Modest Amaro oraz Jean Bos. Dania kuchni molekularnej nie są tanie, ale mimo to cieszą się ogromną popularnością. Jedno jest tu pewne, kiedy ktoś spróbuje jej raz, trudno się powstrzymać przed kolejnym. Dania są pod każdym względem wyjątkowe, a to jest wystarczającą motywacją do częstszego ich spożywania.

Wojciech Amaro wspomina, że sekretem tych dań jest idealna obróbka składników. Opowiada nawet, dlaczego sam zdecydował się na tę kuchnię. Otóż zafascynowało go w kuchni molekularnej to, że wykorzystywane techniki gotowania umożliwiają perfekcyjne przygotowywanie różnych produktów. Sam zresztą uważa, że dania, które powstają w wyniku przygotowywania próżniowego, są dużo smaczniejsze, niż te tradycyjne. Nic w takim razie dziwnego w tym, że podjął się tego zadania i od pewnego czasu regularnie serwuje swoim gościom specjały kuchni molekularnej.

Restauracja serwująca dania kuchni molekularnej

Kuchnia molekularna to niemałe wyzwanie dla kucharza, który będzie serwował te dania i zarazem dla samego właściciela restauracji, który musi w odpowiedni sposób urządzić to miejsce. Tak więc wśród wyposażenia znaleźć się powinny nie tylko zmywarki gastronomiczne, kuchnie, lodówki czy pozostałe sprzęty, ale też narzędzia, które umożliwią serwowanie dań kuchni molekularnej. Nie bez powodu nie da się przygotować ich w domowych warunkach. Kuchnia ta jest wciąż luksusowa, wyjątkowa i unikatowa. Warto więc przynajmniej raz w życiu wybrać się do restauracji, aby skosztować tych dań. Doznania na pewno będą niezapomniane. W Polsce istnieje niejedna restauracja, która serwuje te kulinarne specjały. Nie są jednak jakoś szczególnie popularne. Może więc to jest pomysł na biznes. Prowadzenie własnej restauracji specjalizującej się w serwowaniu dań kuchni molekularnej mogłoby okazać się strzałem w dziesiątkę. Trzeba tylko liczyć się z tym, że znaleźć dobrego kucharza będzie na pewno ciężko.