Mity i fakty pracy w gastronomii

Praca w gastronomii bez wątpienia nie należy do najłatwiejszych. Zarówno kucharze, pomocnicy w kuchni oraz kelnerzy pracują wiele godzin dziennie, również w weekendy                   jak i święta. Właściciele restauracji są właściwie zaangażowani dwadzieścia cztery godziny na dobę. Praca w gastronomii bywa stresująca z powodu presji czasu oraz kapryśnych klientów. Chociaż warunki w kuchni bywają trudne, to jednak praca w gastronomii może być niezwykle satysfakcjonująca, kreatywna oraz dobrze płatna.

Rosnące zainteresowanie pracą w gastronomii

Zainteresowanie pracą w gastronomii zwiększa się zauważalnie, chociażby z powodu rosnącej popularności różnego rodzaju programów kulinarnych w telewizji. Ponadto sprzyja temu sam rynek –  praktycznie w każdym polskim mieście otwiera się regularnie wiele ciekawych restauracji i coraz więcej osób pragnie zdobyć w nich zatrudnienie. Praca w gastronomii dla wielu staje się w ten sposób życiową pasją.

Plusy i minusy pracy gastronoma

Jak każda profesja, również ta związana z jedzeniem posiada zarówno zalety, jak i wady. Poniżej postaramy się przybliżyć pozytywne i negatywne aspekty pracy w gastronomii.

Darmowe jedzenie? Niekoniecznie…

Laikom dużą zaletą wydaje się możliwość spróbowania wielu, pysznych potraw i jedzenie tego, co i kiedy się chce. Takie sytuacje się zdarzają, ale należy powiedzieć głośno, że nie zawsze. Często zdarza się tak, że pracownicy kuchni nie mogą jeść wszystkiego, co serwuje restauracja lub po prostu, nie mają na to czasu.

Dynamiczna praca w gastronomii

Pracując w gastronomii, niezależnie na jakim stanowisku, trzeba być bystrym i dobrze zorganizowanym. Czasami to tempo jest niewyobrażalnie szybkie. Ci, którzy lubią czuć tę adrenalinę, uważają to za zaletę. Jednak sporo osób, po wielu przepracowanych godzinach w szaleńczym tempie, narzeka na ten aspekt tej pracy.

Ekstrawertycy poszukiwani

Praca na stanowiskach związanych z  obsługą klienta np. kelnerskich wiąże się z częstym i intensywnym kontaktem z ludźmi. Jest to niezaprzeczalny atut, szczególnie dla osób o otwartym i towarzyskim usposobieniu, które nie czują się dobrze w pracy w czterech ścianach, posadzone za biurkiem.

Profesjonaliści gotują na najlepszym sprzęcie

Obecnie wiele kuchni i restauracji dba o najlepsze wyposażenie, dlatego niezaprzeczalną zaletą jest możliwość korzystania z nowoczesnych sprzętów najwyższej jakości takich jak piece konwekcyjne czy zmywarki tunelowe. Wielu pasjonatów gotowania to docenia, gdyż nie są to sprzęty, z których korzystają na co dzień w domu.

Klient nasz Pan

Jedną z niedogodności zatrudnienia w restauracji na cały etat są godziny pracy. Zwykle restauracje są czynne 5-6 dni w tygodniu po 10-12 godzin. Obsługa zobowiązana jest często do pozostania na stanowiskach aż do czasu opuszczenia lokalu przez ostatniego gościa, co w praktyce często oznacza drugą, a nawet czasem czwartą nad ranem.

Kuchenna rehabilitacja

Wykonywanie obowiązków kucharza czy kelnera zawsze wiąże się z ciężką pracą fizyczną i ciągłym ruchem. Taki rodzaj aktywności mocno obciąża stawy i kręgosłup, dlatego osoby z branży często narzekają na bóle nóg czy pleców i korzystają z dobroczynnych zabiegów czy masaży u fizjoterapeutów.