Nowoczesne wyposażenie lokalu gastronomicznego

Restauracja, pub, a może pizzeria? Jak nowocześnie urządzić lokal gastronomiczny, tak aby z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej zachwycić potencjalnych gości? W tym artykule zaprezentujemy Państwu parę istotnych wskazówek, o których należy pamiętać przy aranżacji wnętrza w lokalu o przeznaczeniu gastronomicznym.

Lokal gastronomiczny – definicja i cel

Nie ulega wątpliwości, że założenie własnego lokalu gastronomicznego wiąże się obecnie z wysokimi nakładami finansowymi. W dobie COVID-19, który tak mocno przecież uderzył w branżę gastronomiczną jest to inwestycja o dużym stopniu ryzyka. Z drugiej jednak strony słynne chińskie przysłowie głosi: “Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni wiatraki”.

Definicja lokalu o przeznaczeniu gastronomicznym ma podłoże społeczne, a nie prawne. Jest to lokal, w którym serwuje się posiłki, wyróżniający się obsługą kelnerską. Wspomniana konsumpcja odbywa się przy stolikach. Lokalem gastronomicznym może być restauracja, bar szybkiej obsługi, fast food czy nawet pizzeria. Celem działania takiego lokalu jest świadczenie usług wysokiej jakości w postaci dostarczania określonego typu przekąsek, posiłków, napojów czy alkoholi.

Pomysł na lokal gastronomiczny i jego analiza

Każdy biznes niezależnie od skali zaczyna się w naszej głowie, od pomysłu. Polacy mają jednak często taką manierę, że uważają iż wiedzą wszystko najlepiej sami. Co więcej nierzadko zdarza się, że podejmujemy decyzję o wejściu w biznes gastronomiczny nie mają o nich pojęcia. Nie badamy też rynku i popytu – bo i po co. Ponoć chętny na towar zawsze się znajdzie – tak, ale tylko wtedy kiedy mamy do czynienia z towarem wysokiej klasy. Nie inaczej jest w gastronomii. Jeśli nie chcemy popełnić zbyt kosztownych błędów przy projektowaniu lokalu, warto poznać kilka cennych wskazówek, które pomogą nam samodzielnie przeprowadzić inwestycję. No więc zaczynamy…

Przestrzeń i jej znaczenie

Załóżmy, że mamy miejsce, pieniądze i wykonaną analizę rynku. Skupmy się jedynie na aspektach dotyczących aranżacji samego wnętrza. Zacznijmy od przestrzeni użytkowej. Powierzchnia powinna być bowiem dostosowana do prowadzenia tego typu działalności gospodarczej. W każdym lokalu gastronomicznym warto wydzielić trzy przestrzenie: dla gości, dla obsługi i dla pracowników. Oprócz tego ze względu na wymogi sanitarne powinniśmy dysponować WC dla personelu i gości, a także wydzieloną strefą gdzie postawić sprzęt np. zmywarki gastronomiczne, sprzęt do mielenia i obróbki mięsa itp.

Układ pomieszczeń powinien być przede wszystkim funkcjonalny i dostosowany do dwóch stref – czystej i brudnej. Często popełniamy bardzo dużo poważnych błędów na etapie zarządzania przestrzenią w lokalu gastronomicznym. W takim wypadku pomimo dodatkowych kosztów, warto jest zdecydowanie zatrudnić projektanta specjalizującego się w tej dziedzinie. Jego praca może sprawić, że lokal będzie dobrze postrzegany przez gości, świetnie zaplanowany pod względem funkcjonalności, zaś strefa czysta i brudna nie będą się wzajemnie przenikać – co często widać np. w wizycie poprzedzającej wizytę Marty Gessler w “Kuchennych rewolucjach”.

Omawiając zarządzanie przestrzenią w lokalu gastronomicznym nie sposób nie wspomnieć o wymogach prawno-formalnych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. Warto przejrzeć te przepisy, które dokładnie mówią o takich detalach jak: temperatura, wentylacja, dostęp do światła dziennego, minimalnej wysokości pomieszczeń etc.

Styl jest ważny – powinien pasować do oferowanej kuchni

W tytułowym stwierdzeniu nie ma ani grama przesady. To czysta praktyka i doświadczenie. Jeżeli serwujemy kuchnię włoską, warto aby aranżacja wnętrz i ozdoby na ścianach, a także najdrobniejsze atrybuty i akcesoria nawiązywały właśnie do Włoch. Tutaj w grę wchodzi tzw. gra na emocjach. Zapach pizzy, wspomnienia z wakacji, dobrej jakości kuchnia i obsługa, stojaki na wino – to wszystko tworzy wysublimowany klimat, który jest nie do podrobienia. Jeżeli stworzymy nawet niskim kosztem odpowiednią atmosferę, przyciągniemy gości. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie dopuścić się przerostu treści nad formą – restauracja powinna bowiem posiadać motyw przewodni, a nie być zbiorem rozproszonym, chaotycznych rozwiązań.

Poczucie czystości jest niezwykle ważne

Nikt nie lubi bałaganu. Ponoć w czystych wnętrzach je się przyjemniej, a wszystko smakuje lepiej. Jest w tym sporo prawdy. Sztućce, talerze – to oczywiście podstawa. Ważne są jednak odpowiednie przestrzenie, ciągi komunikacyjne, pomieszczenie sanitarne. Wszystkie te detale wpływają na ogólnie pojmowane “poczucie czystości”.

Jeżeli chcemy zachować czystość w restauracji dobrze jest ją zaplanować. Warto stworzyć plan działania, odpowiednie procedury i harmonogram dla pracowników. Personel powinien być przeszkolony z dbania o higienę. W dobie Covid nie możemy zapominać o dezynfekcji blatów czy lady. Szczególną uwagę należy zwrócić na wentylatory i wyciągi – tam brud odkłada się najczęściej, a goście naprawdę to widzą. Podłogi powinny być myte regularnie – przynajmniej raz dziennie.

Meble i elementy dekoracyjne

Jakie meble do lokalu gastronomicznego? To już zależy od jego typu. Inne rozwiązania sprawdzą się w restauracji, inne w pizzeri. W restauracji wygodne fotele i sofy to podstawa, oprócz tego stoły i krzesła. W pizzerii lub fast foodzie często spotykamy narożniki. Ciekawym rozwiązaniem, a zarazem nowoczesnym mogą być proste i dość tanie meble z palet.

Akcesoria dodatkowe również są ważne. Rzeźby, posągi, ceramika, szklanki na to wszystko klienci zwracają uwagę. Nie wolno nam również zapominać o zagospodarowaniu ścian. Obrazy olejne to rozwiązanie, do gustownej i eleganckiej restauracji, natomiast zwykłe wydruki sprawdzą się w pizzeri bądź małym barze.