Praca w gastronomii – jakie ścieżki zawodowe można obrać?

Polacy coraz chętniej odżywiają się poza domem. Powstaje wiele nowych miejsc,                  w których można zjeść coraz wymyślniejsze potrawy z całego świata. Knajpki śniadaniowe, bistra, restauracje czy foodtrucki na stałe wpisują się w krajobraz miejski zarówno metropolii jak i mniejszych miejscowości. Wzrasta zainteresowanie tematyką kulinarną a u wielu młodych ludzi przeradza się to w pomysł na karierę.

Jednak jak każda branżą, tak również praca w gastronomi posiada zarówno wiele zalet jak, i wad. Aby odnieść sukces często potrzeba zaangażowania i gotowości do pracy ‒ nawet po kilkanaście godzin na dobę w trudnych warunkach. Bez pasji do tego zawodu się nie obędzie.

Praca zarówno dla studenta, jak i osoby z doświadczeniem

Dla wielu młodych osób praca w restauracji bywa pierwszą w ich zawodowym życiu. Na zostanie kelnerem, pomocnikiem kuchennym czy barmanem, często decydują się studenci, głównie ze względu na elastyczny czas pracy i możliwość dorabiania w weekend. Pamiętajmy jednak, że gastronomia to nie tylko miejsce dla osób rozpoczynających swoją zawodową drogę. Istnieje wiele stanowisk, przy których wymagane jest doświadczenie i wiedza.

Kucharz

Jedna z popularniejszych profesji, którą można obrać decydując się na pracę w gastronomii, jest kucharz. W zależności od wielkości restauracji jego obowiązki to między innymi przygotowanie dań, tworzenie menu i opracowywanie receptur. Często zajmuje się również kwestiami zaopatrzenia, kontaktuje się z dostawcami czy choćby osobiście robi zakupy.  Jest to bardzo kreatywny i ciekawy zawód.

Marzenie o zostaniu kucharzem, wiele osób spełnia poprzez wyższą edukację kierunkową. Popularne jest też zdobywanie doświadczenia w pracy na kuchni np. jako pomoc kuchenna. Biorąc udział w codziennym funkcjonowaniu kuchni, można się wiele nauczyć.

Kelner i barman

Wspominany już kelner czy barman to doskonała profesja dla osób, które są otwarte i lubią mieć kontakt z ludźmi. Obsługa klienta nie zawsze jest łatwa, ale potrafi przynosić wiele zadowolenia i satysfakcji.

Ludzie często dzielą się na tych, którzy wolą gotować lub piec. Jeśli ktoś lepiej czuje się w tym drugim to zawód piekarza lub cukiernika będzie dla niego odpowiedni.

Gastronom po dietetyce

Obecnie popularnym kierunkiem ściśle związanym z gastronomią jest dietetyka. Wraz z rosnącą świadomością na temat istoty żywienia, wzrosło również zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Dietetycy znajdują zatrudnienie na oddziałach szpitalnych, w stołówkach szkolnych, przedszkolach lub prowadzą gabinety, w których przyjmują pacjentów.

Inne zawody

Poza powyższymi zawodami, które automatycznie przychodzą na myśl, kiedy myślimy o pracy w gastronomii, jest również wiele innych możliwości. Z branżą gastronomiczną związane są przecież również osoby, które zajmują się zaopatrzeniem lokali gastronomicznych. Na rynku jest wiele firm, które zatrudniają przedstawicieli handlowych, którzy sprzedają wyposażenie i sprzęt do kuchni i restauracji np. zmywarki gastronomiczne, piece konwekcyjne czy chłodziarki.

Na tych zawodach propozycje kariery w gastronomii się nie kończą. Możliwości jest znacznie więcej. Na rozwijanie kulinarnych pasji nigdy nie jest za późno. Nierzadko droga do osiągnięcia sukcesu w tej branży jest kręta i nieoczywista.