Profesjonalna zmywarka restauracyjna – jakie są zalety?

Zajmowanie się produkcją w czasie rzeczywistym – barem i restauracją – jest uznawane za jeden z najtrudniejszych segmentów biznesu, a to, co prowadzi do sukcesu w gastronomii, wykracza daleko poza talent w kuchni. Od wyboru dobrej lokalizacji, poprzez zatrudnienie najlepszych fachowców, aż po zakup najlepszego sprzętu — wystarczy jedna błędna decyzja, aby Twój zysk netto nie był taki, jakiego oczekujesz. Mówiąc konkretnie o maszynach, wyobraź sobie na przykład rezygnację z profesjonalnej zmywarki restauracyjnej na rzecz restauracji. Ze względu na „rzekome” oszczędności, restauracja odczuje wpływ zwiększonego zużycia wody na ręczne mycie naczyń, słabą jakość aseptyki i utratę produktywności.

Profesjonalna zmywarka restauracyjna to inwestycja

W rzeczywistości niektóre koszty to inwestycje, które łatwo prowadzą do wzrostu sprzedaży i większej konkurencyjności w firmie. W tym artykule przedstawimy Ci, dlaczego warto wyposażyć gastronomię w profesjonalną zmywarkę restauracyjną. Wielu przedsiębiorców otwiera firmy gastronomiczne, ponieważ uwielbia gotować, zapominając, że największym wyzwaniem tego sektora jest zarządzanie. W tym kwestie subiektywne, takie jak:

  • dobrze dobrane menu,
  • idealne połączenie wyposażenia (np. profesjonalna zmywarka do restauracji, zamrażarki i piece),
  • dokładna komunikacja z klientem,
  • a przede wszystkim skuteczne strategie redukcji kosztów zmiennych.

Koszty w gastronomii – jak je zminimalizować?

Szacuje się, że koszty zmienne stanowią około 65% całkowitych kosztów firmy gastronomicznej. Z tego w znacznej części zwraca się uwagę przede wszystkim na zużycie wody i energii elektrycznej, straty surowca i ciągłe niszczenie naczyń, a ich racjonalne gospodarowanie może znacznie zwiększyć rentowność zakładu.

Jak zmniejszyć koszty wody w gastronomii?

Dla przykładu stosowanie silikonowych głowic prysznicowych na kranach i reduktorów ciśnienia w celu zmniejszenia przepływu jest odpowiedzialne za zmniejszenie rachunków za wodę, nawet o 36%. Z tej perspektywy kolejną inicjatywą, która powinna zostać wykorzystana, jest zakup zmywarki przemysłowej do restauracji lub jej wymiana na bardziej nowoczesny i oszczędny model.

Dlaczego profesjonalna zmywarka do restauracji jest tak ważna?

Wyobraź sobie restaurację w formacie „fast-food”, czyli segment o wyższym obrocie niż lokal tradycyjny, mieszczącą 150 osób, która maksymalne obłożenie klientami uzyskuje w sobotnie wieczory. Intensywność przebiegu procesu w tych lokalizacjach wymaga, aby każde urządzenie było w pełni dostępne w ciągu kilku minut od jego użycia, co jest celem, który raczej nie zostanie osiągnięty przez tych, którzy nadal pracują w sposób „analogowy” np. ręcznie myją naczynia.

Skutki braku profesjonalnej zmywarki w gastronomii

Brak profesjonalnego sprzętu do mycia oznacza gromadzenie dużej ilości naczyń w kuchni, mniejszą dostępność części do odpowietrzania naczyń gotowych do spożycia, a tym samym tworzenie niebezpiecznych wąskich gardeł wydajnościowych, które na końcu procesu będą powodować niezadowolenie klientów i wzrost liczby reklamacji.

Innymi słowy, trudna dynamika restauracji narzuca perfekcję na każdym etapie. Tak jak nie ma sensu zatrudniać szybkich kucharzy ze znikomą wiedzą fachową, tak samo mycie ręcznie nie ma sensu, jeśli możesz użyć do tego profesjonalnej zmywarki restauracyjnej.

Warto pamiętać, że według badań 72,7% klientów niezadowolonych z pierwszej usługi nie wróci już do danego lokalu, a 63,2% z nich wykazuje również tendencję do mówienia źle o restauracji, roznosząc w ten sposób niekorzystną reklamę. Zdecydowanie niektóre „oszczędności” nie są tego warte.

Jakie zalety ma wykorzystanie profesjonalnej zmywarki w restauracji? Kiedy inwestycja w zmywarkę się zwróci?

W tak konkurencyjnym segmencie, jak restauracje posiadanie profesjonalnego sprzętu do mycia naczyń to więcej niż zaleta, to konieczność. Profesjonalna zmywarka do restauracji zmywa i spłukuje na gorąco do 18 dużych naczyń w cyklu 1-minutowym. Szacuje się, że inwestycja w zmywarkę dla restauracji z 200 posiłkami — serwowanymi na lunch — zwróci się już w okresie od 9 do 12 miesięcy.