Zmywarka tunelowa czyli jaka?

Od kiedy zmywarki przemysłowe pojawiły się na rynku, można obserwować jak ta rodzina urządzeń szybko się rozwija, znajdując zastosowanie w kolejnych branżach. Nic w tym dziwnego, bowiem tego typu sprzęt ułatwia pracę i wprowadza oszczędność zarówno w punktach gastronomicznych, jak i w hotelach, szpitalach czy piekarniach. Ważne jest jednak by dobrać sprzęt odpowiedni do skali i potrzeb.

Rodzaje zmywarek gastronomicznych

Istnieje wiele rodzajów zmywarek przemysłowych. Zmywarki gastronomiczne podblatowe czy kapturowe ułatwią pracę przede wszystkim w kuchni restauracji czy lokalu gastronomicznym. Do dużych punktów np. szpitalnych stołówek najlepszym rozwiązaniem będą natomiast większe urządzenia takie jak zmywarki tunelowe. Maszyny tego typu są przystosowane do bardzo dużych obciążeń i nadają się do pracy w trybie ciągłym. Odpowiedni typ zmywarki tunelowej poradzi sobie z umyciem szkła, natomiast inny dedykowany będzie czyszczeniu garnków i tac.

Zmywarki tunelowe posiadają wiele dodatkowych funkcji które zapewniają maksymalną szybkość i dokładność procesu mycia. Istotny jest również fakt, że są one wyposażone w system wyparzania w wysokiej temperaturze dochodzącej do 85-90 stopni Celsjusza. W ten sposób gwarantują higieniczna czystość.

Zmywarki tunelowe – działanie

Działanie zmywarek tunelowych opiera się na pracy ciągłej taśmy. Brudne naczynia są umieszczane z jednej strony zmywarki tunelowej, a po całym cyklu mycia, odbierane z drugiej strony. Cały cykl składa się z kilku następujących po sobie procesów. W pierwszej fazie odbywa się mycie wstępne. Wtedy usuwane są resztki jedzenia. Następnie naczynia poddaje się myciu w gorącej wodzie z dodatkiem detergentów i dokładnie się je płucze. Ostatnia faza polega na wyparzaniu w temperaturze około 85-90 stopni. To ten ostatni etap odpowiada za i dezynfekcję drobnoustrojów.

Budowa zmywarki gastronomicznej tunelowej

Zmywarka tunelowa ma możliwość rozbudowy poszczególnych modułów, tak by dopasować ją do potrzeb danej branży. Można wyposażyć je w suszarkę, moduł mycia wstępnego, a także moduł płukania, kondensator pary czy nawet stoły załadowcze i wyładowcze. Stoły te można wyposażyć dodatkowo w zlewy lub wycięcia do resztkowania. Dzięki tym elementom, można stworzyć bardzo precyzyjny zestaw do zadań idealnie dopasowany do konkretnych wymagań.

Zalety zmywarek tunelowych

Zmywarki tunelowe świetnie sprawdzą się do mycia wszelkich przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych takich jak skrzynki i kosze. Można je zastosować w wielu miejscach zarówno stołówkach, hotelach, domach opieki czy dużych restauracjach.