5 niezbędnych narzędzi barmańskich

Zawód barmana jest często postrzegany bardzo trywialnie. Krąży opinia, że barman, to po prostu ktoś, kto nalewa alkohol w klubach czy restauracjach. Otóż nic bardziej mylnego! Zawód barmana wymaga profesjonalnego szkolenia i specjalistycznej wiedzy, zarówno z zakresu przepisów na drinki, jak i wiedzy o narzędziach barmańskich. Przytoczmy więc 5 najbardziej niezbędnych barmańskich narzędzi, bez których nie da się pracować w barmańskim zawodzie.

Shaker barmański

Trudno wyobrazić sobie barmana bez podstawowego narzędzia pracy jakim jest shaker. Kiedy myślimy o zawodzie barmana, to od razu kojarzymy sobie specjalistę, który mieszka i żongluje barmańskim shakerem. Shaker musi dokładnie wymieszać składniki drinka. Ma on jeszcze jedno zadanie, którym jest odpowiednie schłodzenie napoju przed jego podaniem. Istnieje kilka rodzajów shakera, jak np. shaker trzyczęściowy, francuski, czy bostoński.

Sitko barmańskie

Sitko jest kolejnym niezbędnym narzędziem każdego barmana, szczególnie jeśli miesza drinka w shakerze francuskim czy bostońskim. Zadaniem sitka, jest staranne odcedzanie kawałków owoców, lodu i innych składników w trakcie wlewania drinka do szkła.

Muddler

Za tą tajemniczą nazwą kryje się narzędzie doskonale wszystkim znane. Muddler, zwany też ugniataczem, czy tłuczkiem barmańskim, to po prostu ulepszona wersja tradycyjnego moździerza. Moddler różni się od klasycznego moździerza tym, że składa się tylko i wyłącznie z tłuczka, dzięki czemu składniki można ugniatać w shakerze, a nawet szklance. Jest to niezbędny sprzęt każdego barmana, ponieważ bez jego pomocy nie przygotujemy popularnego Mojito czy szeregu innych popularnych drinków.

Miarka barmańska

Przygotowywanie doskonałego drinka to przede wszystkim odpowiednie dobranie proporcji składników, które mają go tworzyć. W idealnym odmierzeniu pomaga miarka barmańska. Szczególnie przydatne i praktyczne są miarki dwustronne, posiadające dwa naczynia o różnych pojemnościach. Najczęściej mają kolejno 20 i 40 ml.

Łyżka barmańska

Wbrew pozorom wiele drinków przygotowywanych jest nie poprzez wstrząsanie shakerem, a mieszanie łyżką w szklance. Właśnie do takich celów przeznaczona jest specjalistyczna łyżka barmańska. Dlaczego barman musi takową posiadać? Tradycyjne łyżki są zbyt krótkie, a większe nie mieszczą się w szklance. Łyżka barmańsska stanowi także doskonałą dekorację całego drinka.

Przydatne narzędzia zawsze muszą być idealne czyste

Jak sami widzicie, narzędzi barmańskich jest całkiem sporo, a i tak wymieniliśmy tylko 5 najważniejszych. Praca barmana jest bardzo intensywna, dlatego nie ma on zazwyczaj czasu na tradycyjne mycie wszystkich narzędzi. Bary, czy kluby powinny być wyposażone w profesjonalne zmywarki gastronomiczne. Ułatwiają one pracę barmana, gdyż nie traci on czasu na mycie wszystkich narzędzi ręcznie.